Genel
Yorum Yapın

Mutluluk bu, basit şey!..

M

Bazen sıcak bir gülümsemedir mutluluk. Bazen beklentinin karşılanması… Kimi zaman sıcak bir fincan kahvedir, yağmurun camlarda oluşturduğu damlaların titremesidir. Açan güneş, öten kuştur. Baharın habercisi çiçeklerdir mutluluk.

Uzun zamandır beklenilen haberin alınmasıdır. Hastanın iyileşmesi, iyinin daim olmasıdır. Gülen bir bebeğin sesidir mutluluk ve kimi zaman yanaklarımızdan akan gözyaşlarımızdır.

Mutlu olmak için ihtiyaç duyulan çok şey vardır ve bir o kadar da hiçbir şey yoktur. Mutluluk yeni serilmiş nevresim kokusudur mesela. En kıymetli dostlarla bir arada çekirdek çitleyip sohbet etmektir. Aşktır mutluluk. Aşık olduğun kişinin elleri, gözleri, nefesidir.

Kimi zaman ezan sesiyle bölünen uykudur mutluluk. Görülen o harika rüyanın etkisinde geçirmektir günü. Çalan bir telefon veya alınan bir mesajdır mutluluk. Sabah uyandığında her bir uzvunun çalışıyor olduğunu anladığın o andır; hala nefes aldığının farkına vardığın o an…

Geceleyin uyandığında lapa lapa kar yağdığını görmektir mutluluk.

Aynaya yansıyan siluetimizi sevmektir mutluluk. Şükrederken ciğerin en dibinde, ta kalbin arkasında bir yerlerde hissedilen ferahlıktır. Otobüste boş koltuk bulmak hatta belki de trafiğin açık olmasıdır. Mutluluk bir sokak köpeğinin başını okşamaktır. İnsanları anlamaya çalışmak, kocaman açmış bir gülü koklamaktır. Aylardır dolabımızda bizi bekleyen o elbisenin içine girebiliyor olduğumuz andır. Cebimizdeki on kuruştur mutluluk.

Daha önce hiç görmediğimiz bir yere yolculuktur mutluluk. Pastamızın üzerindeki mumları üflerken aldığımız alkışlardır. Niyet etmektir mutluluk, yeni bir işe, yeni bir diyete ya da yeni bir kitaba… Sıcacık suyun altında uzun uzun banyo yapmaktır.

Sonbaharda yolları kaplayan kuru yapraklardır mutluluk. Kimine göre güzel bir akşam yemeğinden sonra yakılan ilk sigara iken, kimine göre o en zorlu dersin sınavından iyi puan almaktır.

Yolda yürürken birinin parfüm kokusuyla geçmişe ışınlanmaktır. El açıp dua etmek, en sevilen şarkıyla dans etmek, hatta bağıra çağıra şarkı söylemektir mutluluk. Bazı şeylere ayıktığın o ilk andır. Evindir, ailendir, beklemediğin bir saatte televizyonda denk geldiğin eski bir Yeşilçam filmidir. Bulaştırmadan sürdüğün oje, halı saha maçında attığın bir gol ya da sunumunu başarıyla tamamladığın bir ödev veya projedir.

Sana bir şey diyeyim mi; mutlu olmak için çok fazla şeye ihtiyaç yok. Fazla paraya, fazla kariyere, fazla güzelliğe ya da koyduğun tüm hedeflerin bir bir gerçek olmasına ihtiyaç yok. İhtiyacın olan tek şey “an”ın farkında olman. İçinde bulunduğun anın tadını çıkarman. Anlamak yeterli olmuyor bazen, bilirim. Anladığını anlamlandırmak da kifayetsiz kalır… E o zaman? Olduğu gibi kabul etmen gerekir. Kabullenmek kucağında mutluluğu taşır.

İçinde bulunduğun anın şartları her ne ise onu kabul edip fazlasını dilemekten ya da dilenmekten vazgeç! Mutluluk bir varış noktası ya da bir araç değil, bir amaçtır ve hayat yolculuğunun tüm amacı mutluluk olmalıdır. Pek çoğumuz mutluluğu, sahip olmadığımız ve belki de asla sahip olamayacağımız kadar yüksekte ararız. Mutluluk burnumuzun tam ucunda, kol mesafesi, boy sırası, göz hizasında. Öyle elini gözlerine siper edip ufukta aramana gerek yok, mutluluk belki de bu yazının satır arasında…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s