Genel
Yorum Yapın

Özgüven & Ego

Vakti zamanında bir dergide okumuştum; ‘özgüvenli çocuk yetiştirmenin püf noktaları’ diye. Sonradan kazanılan bir şey olduğunu ve zaman zaman içimi kaplayan bu ‘eziklik’ hissini kontrol altına alabileceğimi umduğum bir ışık oldu. Okudum ben de. Yanlış hatırlamıyorsam, yaklaşık 3 tam sayfalık bir Freud’sal mantıktan seçmelerle, olan üç gram aklımı da kaçırıp, iyice ‘beyinsiz’ olduğuma kanaat ettikten sonra kapadım dergiyi.

Zaman içerisinde, hayatın da gayet bonkör davranarak karşıma çıkardığı ve beni başarısız kılan onlarca olaydan sonra hala ayakta kalma dürtüme hizmet ediyorken anladım ki, o işler ne yazık ki okumakla olmuyor. Tecrübe şart! Edinilen tecrübeden bir ders çıkarmak şart! Çıkarılan dersi sindirip tek cümlelik bir öğüt gibi cepte tutmak şart! Ancak öyle olunca kavrayabiliyorsun her satırını üçer kere okuduğun o yazının aslında tam olarak ne anlama geldiğini. Bir anda “haaa… dimiiiii? Evett yaaaa!” olup level atlıyorsun. Muazzam bir aydınlanma ve içinden gelen alkış sesleriyle durumun sahipliğini özümsüyorsun.05d82cace10640c246875b38f4657ee2

Özgüven, varoluşsal sürecinizin içerisinde ‘ne olmak istediğiniz’ (ya da olduğunuzu sandığınız) ve ‘aslında ne olduğunuz’la (yani biraz da ne olmadığınızla) alakalı. Olduğunuzu sandığınız ve aslında olduğunuz şey birbirine yakın şeylerse, hayattaki duruşunuz itibariyle özgüvenli sayılıyorsunuz. Lakin, olduğunuzu iddia ettiğiniz şey ile aslında dışarıdan göründüğünüz şey arasında Vardar Ovası genişliğinde bir boşluk varsa, işte o zaman özgüvenden bahsetmek yersiz bir mücadele oluyor. Çünkü bunun adı özgüven değil, o andan itibaren EGO oluyor.

Normal yaşantımızda egodan ve egolu insanlardan fazlasıyla mustaribiz aslında. Herkesin diline pelesenk olmuş bu minik kelime. Ancak doğru yerde mi kullanıyoruz bu kelimeyi, bir irdelemek lazım kanısındayım. Gelin, bunu örnekleyerek ve kıyaslayarak madde madde sıralayıp anlamaya çalışalım;

            ÖZGÜVEN’Lİ BİREY               EGO’LU BİREY
Sakindir. Hırslı ve aşırı heyecanlıdır.
Emin adımlarla ilerler. Acelesi yoktur. Tez canlıdır. Çok acelesi vardır.
Kendinden emin olmakla beraber en iyi bildiğine bile şüpheyle yaklaşır. Kendinden ‘gayet’ emindir. Şüphe mi? O da ne!?
Hataya açıktır. Hatalarından ders çıkarır. O asla hata yapmaz!
Mütevazidir. Ukaladır.
“Ben yapabilirim.” “Yaparım yaaa nedir yani… Götümle yaparım..”
İçten gelir. Dışarıyla alakası yoktur. Dışa bağlıdır. İçerisi karanlık ya!
Yanında kendinizi her anlamda konforlu hissedersiniz. Sürekli pohpoh gerektiğinden, baya bir yorucu olabilir.
Elindekiyle yetinmeyi bilir. Toktur. Elindeki mi? Açtır aç!
Alçak & koca gönüllüdür. Safi kapristir.
Ortak bir kararın doğruluğuna inanır. Yalnızca kendi aldığı kararların doğruluğuna inanır.
Candan Erçetin – Elbette şarkısıdır. Demet Akalın – Afedersin şarkısıdır.
Bilgi ve yetenekle sağlanır. Cehalet yeterli bir sebeptir.
‘Ben’dir. ‘Bencil’dir.
Asildir. Tatlı su kurnazıdır.
Ayakları yere basar. Kanatları vardır.
Egoyu yeteri kadar kullanabilen bireylerdir. Özgüvenden yoksundur.
Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bilen bilir, hangi Türk’tür…

 

Birey, başkalarının kişiliğini eleştirmek yerine evvela kendinden pay çıkarmalıdır. Hoş, egolu birey doğal olarak bunu da reddedecektir ama olsun, örneğin her gece kendimize sormalıyız ‘bugün ne yaptım?’ diye. Her şeyi bilmenin, her yemeği pişirmenin, her kitabı okumanın, her yeteneğe sahip olmanın, herkesi aşık etmenin, her ortamın lideri olmanın, her sorunun cevabını bilmenin, istisnasız herkes tarafından sevilmenin, biçilen her rolü başarıyla yerine getirmenin, her kültürü bilip her milleti tanımanın imkansızlığını kabul etmek gerekir bazen. Durduğumuz yeri iyi anlamamız lazım. Karşımızdaki insanların aklına azıcık saygı duymak lazım. Unutmayın ki en büyük zayıflık karşınızdakini hafife almaktır.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s