Genel
Comments 8

Güzel kalpli insanlar olsun etrafımızda!..

Geçen gün bir arkadaşım aradı. Uzun uzun konuştuktan sonra “bomboş bir insansın. İş kendi işin, ister gidersin ister gitmezsin. Çoluğun çocuğun da yok… Bari arada gel de benim kızlarıma teyzelik yap!” dedi. İlk seferinde dikkate almayıp, aslında bomboş bir insan olmadığımı, yoğun bir hayatım olduğunu, bazı günler 24 saatin dahi bana yetmediğinden bahsettim, gülümseyerek. Şaka yapıyor diye düşündüm. Ciddi olduğunu “bomboşsun, çoluk çocuk yok, kafana göre yaşıyorsun, sorumluluğun yok” diye üçüncü kere tekrar ettiğinde anladım.

Çocuksuz kadın meyvesiz ağaç derler değil mi?

Bir topluluk içine girdiğimde ilk sorulan “çocuk yok mu ya, ne zaman yapacaksın?”

Geçen Cumartesi günü yeğenimin 40 mevlütünü okuttuk. Dua başladığında ben mutfakta hazırlıkları tamamlamaya çalışıyordum. Bitip de insan içine çıktığımda beni hayatında ilk defa görmüş olan ve ücreti mukabilinde evimize soktuğumuz hafız kadın bile “yavrum ben sana da dua ettim, duydun mu, Rabbim sana bir evlat versin diye” dedi. Kayınvalidem, halalar, yengeler, komşular… Yeğenimi 10 saniye kucağıma almamla aynı anda konuşmaya başladılar “ay eline ne kadar yakışıyor senin öyle allahım inşallah sana da nasip etsin. Bak hayırlı haberlerini bekliyoruz” vs vs vs.

Elime ne kadar da yakışıyormuş… Bak sen! Tektaş yüzük mü bu? Bebek ayol bebek!!! Elimde eğreti dursa ne olur?!!

Pazar günü de kalabalık bir ekiple orman içi bir mekanda kendin pişir kendin ye şekli yapalım dedik. Malum havalar artık şahane, evde oturmak olmazdı… Bir tanıdığımızın daha önce hiç denk gelmediğim eşi 50 adımlık tuvalet mesafesinde beni durdurup “daha organik beslenmek lazım çocuk sahibi olmak için. Her sabah, sen de eşin de keçi boynuzu pekmezi yiyin. Hem böyle bir elinde rakı bir elinde sigara… İstesen de olmaz! Ha ayrıca siz neden tüp bebek denemiyorsunuz? Yaptır, hemen olsun… alırsın bir an evvel ikizlerini kucağına, kurtulursun bu dertten” dedi.

Bu dert?

Hangi dert?

Ben dert sahibi mi oluyorum şimdi?

Çocuğum yok diye neden sürekli ilgi odağı benim? Neden her ağzı açılan çocuktan bahsediyor? Neden mesela, mutlu olup olmadığımı soran bir allahın kulu yok?! Neden yorgun olup olmadığımı ya da üzerimdeki kıyafeti nerden aldığımı, günlük siyasi haberleri veyahut piyasaların durumunu soran kimse yok?

Bill Arnet’in bir sözünü okumuştum; cehalet ile açıklayabileceğin bir şeyin ardında kötü niyet arama der. Başlarda ‘vay anasını, çok haklı’ desem de ne yazık ki artık aynı fikirde değilim. Çünkü yıldım! Bence insanlar artık cahil değil, yalnızca kötü. Merhametsiz, duygusuz ve uygunsuzlar. Karşılarında bu gerçekliği yüzlerine vurabilecek cibiliyette biri olmayınca da veriyorlar lafın gözüne gözüne…!

Kötülük, besin değeri bu kadar yüksek bir şeyse… Bir araçsa… Kolaylıkla icra ediliyor ve kafa yormaya hacet kalmıyorsa, ben bunca yıl boşuna hiçbir şey olamazsam bile iyi bir insan olurum‘ demişim kendi kendime?!!

Üstelik o kadar çoklar ki…

Güzel kalpli insanlar olsun etrafımızda!

Sevgiler.

8 Comments

 1. “Kötülük, besin değeri bu kadar yüksek bir şeyse… Bir araçsa… Kolaylıkla icra ediliyor ve kafa yormaya hacet kalmıyorsa, ben bunca yıl boşuna ‘hiçbir şey olamazsam bile iyi bir insan olurum‘ demişim kendi kendime?!!” Ne guzel de anlatmışsınız.. siz boyle iyisiniz 🙂 bosverelim diğerlerini 😊

  Liked by 2 people

 2. gamzenur says

  İnsanların duyarlı olması gereken bir konu bu. Ben bi arkadaşıma bi kere sormuştum sonra hata yaptığımı fark ederek konuyu değiştirdim.İsteğini yapmak,kendi hayallerini yaşamak kişinin kendine özgü bi şeyi ve tekdüze bi düzen olmak zorunda değiliz. Çok güzel yazmışsınız kaleminize sağlık.

  Liked by 1 kişi

 3. Yaa yapın bir çocuk da artık rahatlasın Türk halkı da! İşine-gücüne bakamıyor insanlar. Zaten ekonominin de beyin göçünün de ve hatta işsizliğin de sebebi sizmişsiniz duyduğuma göre 😀

  Ellerinize sağlık… Büyükk bir ustalıkla anlattığınız hislerinizi çok iyi anlıyorum.

  Alemin vatandaşları, konuşurken size herhangi bir sebepten dolayı çocuğunuz olup olmadığını sormuş bulunursa ardından özür dilemekten kösülüyor. Biz de ulaşırız umarım oralara. Bana yıllardır kimse sormuyor artık neden çocuğum olmadığını ama ben de yazılarımda birkaç kez kafayı kırıp bu konuyu yazdığımı bilirim.

  Tüp bebek düşündünüz mü?
  😛 😀

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s